Загартування – основний засіб профілактики простудних захворювань, який підвищує фізичну працездатність людини, знижує рівень захворюваності та зміцнює здоров’я. Це система заходів, спрямованих на підвищення стійкості організму до несприятливих впливів зовнішнього середовища. Завдяки загартуванню людина може без шкоди для здоров’я переносити холод, спеку, різні зміни атмосферного тиску та вологості повітря.
Загартування здійснюється повітрям, водою, сонячними променями. Фізична і теплова дія води та повітря, тепловий та біологічний вплив сонячних променів, якщо правильно їх використовувати, сприяють позитивній зміні в організмі: прискорюється обмін речовин, покращується функціональна діяльність серцево-судинної системи, органів дихання та зміцнюється нервова система.
Загартування повітряними ваннами слід поєднувати з виконанням фізичних вправ (ранковою гімнастикою, іграми, катанням на лижах тощо), перебуваючи на свіжому повітрі (чи в кімнаті з відчиненою кватиркою) у легкому одязі у прохолодну пору року. Загартування повітрям слід починати за температури повітря +20 -+22, поступово знижуючи її,Ю щоб організм адаптувався.
Загартування водою - це вологе обтирання, полоскання горла та миття ніг холодною водою, обливання, душ, плавання. Розпочинати загартування водою слід розпочинати з вологого обтирання. Температура води має бути не нижчою за +25 градусів, через кожні два-три дні її знижують приблизно на один градус до +22. Після 30-40 днів щоденного вологого обтирання можна переходити до обливання. Розпочинати слід з температури води +30 градусів. І поступово знижувати до +20. Обтирання та обливання найкраще робити після ранкової гімнастики. Це збадьорює та активізує усі сили організму.
Контрастний душ – один з ефективних засобів загартування, у процесі використання якого потоки теплої або гарячої води змінюють потоки холодної чи прохолодної води. Так відбувається пристосування нервово-судинного апарату шкіри і підшкірної клітковини до перепадів температури. Цю процедуру бажано використовувати після проведення сеансів повітряних ванн та обтирань.
Прийняття ванн найкраще розпочинати за температури води +20 - +22, а повітря - +24. Спершу перебувають у воді протягом 3-5 хвилин, поступово збільшуючи тривалість перебування до 15 хв.
Розтирання снігом серед ефективних прийомів загартування посідає особливе місце. Його потрібно починати дуже обережно після відвідування сауни. Час перебування у сауні потрібно чергувати з прохолодним душем або плаванням у басейні.
Сонячні ванни корисно приймати вранці з 8 до 10 години та вечором з 17.00 години до кінця денної сонячної активності.
Розпочинати слід з 5 хвилин перебування на сонці і збільшувати тривалість процедури поступово до 30-35 хвилин. Щоб уникнути опіків, необхідно час від часу змінювати положення тіла, або грати в рухливі чи спортивні ігри. Сонячні ванни найкраще приймати поблизу відкритих водоймі чи у затінку, одягнувши білу шапочку з тканини, яка не парить.
Ходьба босоніж, особливо після дощу, по росі, є надзвичайно ефективним засобом загартування.
Загальні правила загартування
-
загартування виконувати систематично (щоденно у будь-яку пору року.
-
- Знижувати температуру повітря і води, а також збільшувати тривалість процедури поступово.
-
Виконувати усі засоби загартування у комплексі
-
Враховувати погодні умови (температуру повітря, води, швидкість вітру)
-
Враховувати індивідуальну реакцію організму на процес загартування.
-
Поєднувати процес загартування з руховою активністю (іграми, плаванням, катанням на лижах, санчатах, ковзанах
-
Одягатись відповідно до погодних умов, остерігаючись надмірного прогрівання чи переохолодження.
-
Під час проведення процедур контролювати частоту серцевих скорочень, глибину дихання, самопочуття.
Правила загартовування водою
Не секрет що загартована людина менше хворіє, обливання холодною водою сприяє зміцненню серцевого м'яза, підвищенню імунітету.
Під впливом холодної води, відбувається короткочасне звуження судин - в результаті чого збільшується приплив крові в мозок і внутрішнім органам, настає потепління організму, м'язова бадьорість.
Чим корисно загартовування водою.
При регулярному обливанні холодною водою підвищується здатність організму краще переносити перепади температури повітря, і навіть при сильних заморозках - температура тіла буде підтримуватися в нормі, що дозволить уникнути переохолодження.
На жаль не всі знають правила загартовування організму - привчатися до холодної води варто поступово, оскільки при різкому початку загартовування можна отримати переохолодження, внаслідок чого захворіти.
Види і правила загартовування водою.
Починати загартовування потрібно з умивання холодною водою - обличчя і рук, так само рекомендується мити ноги в прохолодній воді і полоскати горло.
При зниженому імунні, або відразу після хвороби до загартовування потрібно підійти з обережністю. Рекомендується починати з води кімнатної температури (35С) - вплив холодної води не більше 2 хвилин, кожні чотири дні температури води знижувати на 1 градус, до досягнення температури 10 С0. Так само необхідна консультація лікаря фахівця який допоможе скорегувати індивідуальний графік загартовування.
Людям з хорошим здоров'ям загартовування можна починати холодною водою, вплив півхвилини, поступово збільшуючи до двох місяців до двох хвилин.
Якщо ви ніколи раніше не обливалися, то загартовування слід починати з обтирання холодною водою, для цього знадобляться рушник або губка змочені водою. Спершу обтирають нижні кінцівки рук, поступово переходячи на шию, груди і спину в останню чергу обтирають ноги. Протягом трьох тижнів температуру води потрібно знизити до 10 С0.
Другий етап загартовування водою це контрастний душ - після того як ви звикли до обтирання можна переходити до цього етапу. Контрастний душ - це почергове вплив водою на організм теплою і холодною, закінчувати потрібно холодною водою. Після душу необхідно інтенсивне розтирання рушником до почервоніння шкіри. Душ сприяє підвищенню загального тонусу організму.
Контрастні душі бувають різних видів:
Слабоконтрастні - різниця між теплою і гарячою водою до 10 градусів.
Среднеконтрастний - різниця до 15 градусів.
Сільноконтрастний - різниця понад 15 градусів.
Третій вид загартовування полягає в купанні в озері, річці і тд. Приступати до цього виду краще влітку, не більше 3 разів на тиждень.
Тривалість перебування у воді залежить від її температури. При температурі води нижче плюс десяти градусів - не слід, в ній знаходиться більше однієї хвилини, якщо ж температура ближче до нуля 10-20 секунд.
Після купання необхідно розтирання тіла, спершу руками потім рушником, і швидко одягнутися. Потрібно уникати переохолодження.
Найскладніший вид загартовування це купання взимку в ополонці - до цього виду загартовування потрібно довго і ретельно готуватися. Не можна купатися в холодну пору у водоймах на самоті.